A "Mélypincéről" és utolsó tulajdonosáról , Poldi bácsiról már azt hiszem annyi írás, annyi fotó és festmény és grafika jelent meg a tabán anno blogban elszórtan, hogy bárki gyaníthatja kedvenc témámról van szó. Így igaz ,nem tagadom. Örülök , hogy megismerhettem egy igaz embert és az ő élettörténetét . Külön szerencse volt megismernem dédunokáját T.J-t, aki most , halála után 54 évvel is őrzi dédapja emlékét.
2010. november 27., szombat
VOLT EGYSZER EGY VENDÉGLŐ A FEHÉRSAS UTCA SARKÁN
A "Mélypincéről" és utolsó tulajdonosáról , Poldi bácsiról már azt hiszem annyi írás, annyi fotó és festmény és grafika jelent meg a tabán anno blogban elszórtan, hogy bárki gyaníthatja kedvenc témámról van szó. Így igaz ,nem tagadom. Örülök , hogy megismerhettem egy igaz embert és az ő élettörténetét . Külön szerencse volt megismernem dédunokáját T.J-t, aki most , halála után 54 évvel is őrzi dédapja emlékét.
2010. július 29., csütörtök
2010. június 21., hétfő
2010. május 21., péntek
Krausz Poldi és a Mélypince legendája

Krausz Poldi és a Mélypince legendája
Ki tudja már, hol is volt a tabáni Görög utca és a Fehér Sas utca. Rég benőtte helyüket a fű. De biztos, hogy e két utca találkozásánál ott állt a Mélypince vendéglő. A föld alatt talán még megvan valami abból a pincerendszerből, amely után nevét kapta a régi kocsma. Nem tudom, hány szint volt egymás alatt: utolsó gazdája, a sokat emlegetett Krausz Poldi szerint három. A legalsóból állítólag alagút vezetett a Várba, a középsőben befalazott kazamata volt, a legfelsőben pedig a borát tartotta Poldi bácsi. Más emlékezők ellenben azt állítják, hogy csak két pinceszint volt, az alsó jégverem, a felső borospince (és régebben ivó). Ma már nehéz eldönteni, mi az igazság. A kisvendéglő tarka legendáriumához tartozik még az alapítás éve: 1549. A török időkben állítólag örömtanya volt, a mélypince kéjpinceként szolgált.
Az első biztos adatok az 1780-as évekből valók: ekkor a görög származású Nesztorovics Péter bérelte, s halászok, hajósok kocsmája volt.
Irodalmi nyomok viszonylag koránról kimutathatók, a XIX. század elején Virág Benedek és Vahot Imre járt ide. Majd száz év múlva Ady koccintgatott itt Szűts Dezsővel, az újságíróskodó nagyváradi főjegyzővel – tudhatjuk meg Pereházy Károlytól. Akkoriban Burger Józsefnek hívták a bérlőt. De korántsem volt még akkora kultusza a pincének, mint a húszas-harmincas években, Poldi bácsi idejében.
Az utolsó bérlő, a legendás hírű Krausz Poldi (vagyis Krausz Lipót), akit irodalmi művek, visszaemlékezések tucatja örökített meg, az első világháborút követően vette át a kocsmát. Mit is tudunk erről a derék vendéglősről azon kívül, hogy az írók, művészek jó barátja volt? Nemrég találkoztam unokájával, Kürti Györggyel, s kikérdeztem Poldi bácsi felől. Az unoka, aki maga is nyugdíjas már, elmesélte, hogy nagyapja korábban Zsámbékon volt vendéglős. Onnan származik a família, s az ősök is kocsmárosok voltak. Krausz Poldi öt gyereket nevelt, két lányt és három fiút. Közülük már csak egy él, New Yorkban, a 92 éves Béla. Az apai mesterséget egyik sem vitte tovább. Poldi egyik lányáról Dutka Ákos így emlékezett: “Volt Poldi bácsinak egy roppant érdekes lánya, lehetett 18–20 év között. Formás, egészséges zsidólány volt, szépen gitározott és oda állt rendesen Krúdy asztala mellé s halkan, szordínósan régi avasi nótákat pengetett.” A Mélypince a Tabán legolcsóbb vendéglője volt. Helybeliek és messzebbről ide járó írók, művészek kiskocsmája. Poldi papa és felesége, Lina néni személyesen szolgálta ki a vendégeket tányérról lelógó bécsi szeletekkel s jó zsámbéki borral. Pincért nem tartottak. Egyetlen zenész volt, a Jócó cigány, egy alacsony, köpcös ember, aki ifjúkorában Londont is megjárta, de öregségére már csak Poldinál muzsikált, ha az íróvendégek le nem intették.
Kérésemre Kürti György lerajzolja, hogyan is helyezkedtek el az asztalok s a helyiségek odabenn, mert mi már csak kívülről ismerjük a Mélypincét. A bejárattól balra, az ablakoknál kis asztalok álltak, jobbra hátul pedig a nagy “családi asztal”, melynek fő helyén Krúdy szeretett üldögélni. Az épület végében a család kis lakása helyezkedett el, s egy vendégszoba. Ezt néha írók is igénybe vették, ha a szükség úgy hozta. Előfordult, hogy a vendégeknek fenntartott ágyon egyszerre ketten is aludtak. Krúdy és Ábrányi Emil például itt mutatkozott be egymásnak egy reggel, miután az ivós éjszaka fáradalmait “társbérletben” aludták ki.
A Mélypincének kőfallal elkerített kis udvara is volt. Nyaranta néhány asztalt tett ki ide Poldi.
Hogy ki mindenki volt a Mélypince vendége, hosszú lenne felsorolni. Poldi számára a legkedvesebbek közé tartozott Krúdy Gyula, Bródy Sándor, Szerb Antal, Márai Sándor, Várkonyi Titusz és Székely Mihály.

neki csak “a Gyula” volt, Szerb Antal “a Tóni”. Székely Mihállyal még a háború után is tartotta a kapcsolatot. De tisztelte és szerette minden művész- és íróvendégét. Külön kis emlékkönyvet nyitott számukra, amely talán legféltettebb kincse volt.
Márai Sándor írja a Föld, Föld!-ben, hogy Poldi a vendégkönyvet az 1944-es német megszállás után felvitte hozzá, hogy őrizze meg, ha őt netán deportálnák származása miatt. “Krausz Poldi életének, a tabáni kocsmáros szerény-szegény, mindig derűs, dörmögő bormérő életének ez az album volt a remekműve. Most, a pusztulás küszöbén ezt akarta megmenteni. Lapoztuk az albumot. Halottak névaláírása tűnt elő, s másoké, akik még éltek...” Márai nem fogadhatta el, nem vállalhatta a megőrzés felelősségét, mert magát sem érezte biztonságban. Később úgy tudta, a könyv elpusztult a háborúban Krausz Poldival együtt. De tévedett. Mindketten megmenekültek.
Mi Kürti Györggyel a füzet alig olvasható xeroxmásolatát lapozgattuk, az eredeti a Petőfi Irodalmi Múzeumban található, s néhány oldal megnézhető a most megnyílt Tabán Múzeumban is egyéb Mélypince-emlékek társaságában. A gyöngybetűs és az alig olvasható beírások között, a már említett nagyságok dedikációin kívül Szép Ernő, Bóka László, Kálnay László, Hargitay István, Varannai Aurél, Kellér Andor neve bukkant fel a sok-sok ismeretlen között. Szép Ernő azt írta: “A derék Krausz Poldi / olyan magyar mint Toldi.” Székely Mihály ezt: “Rám mindig számíthat, mint igaz, / jó barátjára, a legmélyebb pince / hangoktól a legmagasabb / női szopránig.” Krúdy Gyula pedig a következőt jegyezte be: “Bizonyítvány, Ezennel bizonyítom, Krausz Poldi »Mélypincéhez« címzett vendéglőjében életem szép napjait és éjszakáit töltöttem.” Ugyanaznap, 1931. május 21-én, szóról szóra ezzel a szöveggel egy képeslapot is dedikált a kocsmárosnak.

A Mélypincét 1933. október 2-án zárták be. Poldi új kocsmát nyitott az Izabella téren, a Magyar Színház mellett, de ezt már csak három évig tartotta. Néhány híve még ide is követte. A vendégkönyvbe újabb beírások kerültek. “A Tabánt le lehetett bontani, de Poldi bácsi örökkévaló” – vetette papírra 1936. május 24-én Bóka László.
Krausz Poldi és felesége a háború nehéz napjait lányuknál, a József körúton, majd Zuglóban, a Kerékgyártó utcában, végül egy Hungária körúti lakásban vészelte át, köszönhetően az üldözöttekkel szolidáris embereknek. Szövetség utcai lakásukat kifosztották, “Poldi mama” 1945-ben meghalt. Férje még tizenegy évig élt, 1956 őszén, nyolcvanhat éves korában távozott. Kürti György a vég előtt meglátogatta a kórházban. Egy üveg bor volt az öreg kívánsága, mint annak idején Krúdynak, amikor még ő ment az íróhoz beteglátogatóba.
A LEGENDA TOVÁBB ÉL ,AVAGY EGY TABÁNI KORCSMÁROS IGAZ TÖRTÉNETE..


Poldi bácsi -aki erős üzleti érzekkel megáldott ember volt-, a régész megállapítását enyhén szólva figyelmen kívül hagyva a bejárat felé kis táblát rakott ki a következő felirattal :
”Alapítva 1549-évben”,
evvel is hirdetve ,mindenféle értelemben övé a Tabán legelső vendéglője.Mikor megkérdezték , büszkeségét mire alapozza, a kétkedőknek csak ennyit felelt:
A hajdani leírásokból tudható, a vendéglő föld alatti része már akkor úgy nézett ki, mint1933-ban, a bontás idején: a mélyben két, egymás alatt elhelyezkedő óriási pince lapult.A nyolcvan lépcsővel elérhető felső teremben álltak az asztalok,(ez valamikor ivó volt,az alsóban pedig a Dunából télen ide szállított jeget és a borokat tárolták)
Hogy a vendég miként fogadta a nyolcvan lépcső mélyen álló asztalokat, nem szól a fáma .Különösen a visszaút lehetett macerás spiccesen , de volt némi valóságalapja, mert más forrás is említi ). Poldi bácsi három egymás alatti pincét emlegetett, a legalsóból alagút vezetett a várba, a középsőben befalazott kazamata volt, a legfelsőben pedig a borát tartotta meg a tüzifát.
Erről a pincerészről egy fénykép is fennmaradt.

.........a nevezetes pince,az alsóbb szintre vezető félig lefedett nyílással
Szerb Antal írja a Budapesti útikalaúz marslakóknak c írásaban:
Krausz úr 45 évesen vágott a tabáni kalandba, nem bízta a véletlenre a vendégforgalmat, határozott üzleti tervvel érkezett.

Nagyapám közeli felvétele:
az 1910-es években még nyoma sincs az "alapítva 1549-ben " feiratnak
Pofon egyszerű , de eredményes stratégiát dolgozott ki az üzlet fellendítésére. Tálalj egyszerű, házias étkeket, amit magad is szívesen eszel otthon. Az adag legyen bőséges, nem baj , ha a bécsi szelet lelóg a tányérról. Tegyél az asztalra jóféle búfelejtő borocskát, ami könnyű, itatja magát, de nem üti ki a vendéget,mert akkor ki fog fizetni? Add mindezt a környéken a legolcsóbban, hátha híre megy. A rezsi-költségeket úgy csökkentheted, ha nem alkalmazol szakácsot, pincért, hanem családi vállalkozásként üzemelsz. (A konyhában Leni néni sürgött forgott, a pincér maga a főnök volt. Mindehhez kitartó szorgalom, napi mókuskerék robot, a kis vendég és a sűrű fillér megbecsülése járuljon és a siker nem maradhat el.

............a vég közeledtekor új cégtáblák és az "alapítva 1549-évben "felirat harcolnak a továbbélésért(1930 körül)
Poldi bácsi , azaz ekkor még csak Poldi úr a szomszéd papírkereskedésben beszerzett egy üres bőrkötésű (bár Márai szerint egyszerű viszosvászon volt az a bőr)mappát és kinevezte Vendégkönyvnek.
Dedikálók többek között:
Krúdy Gyula, Bródy Sándor, Szerb Antal, Márai Sándor , Várkonyi Titusz, Székely Mihály, Szép Ernő, Bóka László, Kálnay László, Hargitay István,Varannay Aurél,Kellér Andor.
Székely Mihály:”Rám mindig számíthat,mint igaz jó barátjára,a legmélyebb pincehangoktól a legmagasabb női szopránig.”
A könyvet a huszas évek elején indíthatta útjára Poldi bácsi . Első bejegyzése így szól:
Budapest, 1931. május 27.
Krudy Gyula.
Két évvel később a már nagybeteg író egy zivataros májusi éjjelen kiszökött a kórházból, hogy még egyszer beleszagoljon a korcsma levegőjébe , igyon a zsámbéki karcosból és fehörpintsen egy pohárka szikrai kadart az ecetfa alatt. Mikor később Poldi bácsi meglátogatta Krúdyt a kórházban , az író határozott óhajára egy üveg bort is bevitt, melyet együtt ittak meg, felidézendő az elmúlt régi szép napokat.
Mert 1933 májusában már hatalmas viharfelhők gyülekezetek a Mélypince egén.A vendégkönyv utolsó bejegyzése is a közelgő elmúlásról szól.
Tarnay József verses nekrológjának első versszaka az utolsó lapon olvasható:
Az apró, csendes kis házak helyét
Gőgös villáknak osztják szerteszét.”

.....................................Zórád Ernő festménye a Mélypincéről
– Az úgy volt – meséli bánatosan Poldi bácsi – hogy megtudtam, hogy egyes régi épületek megmaradnak a Tabánban. Egyes művész vendégeim, főként író és hírlapíró urak biztattak, hogy ez az épület is elég nevezetes ahhoz, hogy meghagyják. El is jártak az ügyben. Kérték a döntést, hivatalosan. (Én magam nem avatkoztam bele.) Ma reggel aztán, épp lenn voltam az alsó pincében és a hordókat mostam, mikor báró Babarczy kormánybiztos úr vezetésével helyszíni szemlére jött ki a bizottság. Tizenöten jöttek. A fővárostól, meg a Műemlékektől. Csupa szakember volt, rögtön láttam rajtuk. Különösen az egyik lehetett nagy szakember, mert ez amint meglátta a bolthajtásokat odalenn, így szólt: – Római boltívek. Tipikus római boltívek! ... Mindent szemügyre vettek, gondosan, lelkiismeretesen. Tanácskoztak . Megforgatták fejükben a dolgot. Én meg drukkoltam, ahogy ott álltak a hordók mellett. Na , gondoltam magamban, most kiderül, hogy mi lesz a Mélypincével. Megmarad-e, vagy se?
– Talán egy órahosszat időztek nálam az urak. A végén megmondták a helyszíni szemle eredményét. A hivatalos döntést: „500 éves építkezés, de nem műemlék.”
– Többet nem mondtak. Én meg nem kérdeztem. Kérdezés nélkül is tudtam, hogy ha nem műemlék, akkor lebontják! ... Őszintén szólva azt reméltem, hogy műemléknek minősítik majd, bár én megkaptam november elsejére a felmondásomat... Azt is hozzá kell tenni, hogy én vagyok a legutolsó a felmondásban levő tabániak közül. Én megyek ki innen legutoljára.
Úgy is lett. A Mélypincét , az első és utolsó tabáni kocsmát Poldi kapitány hagyta el utoljára 1933 október 2-án. Ekkor már 63 éves volt , átköltözött Pestre a Szövetség utcába. az Izabella téren nyitott kocsmát, de ez már csak három évig üzemelt legkisebb gyermeke Mária neve alatt , akiről Dutka Ákos így emlékezett még a Mélypince idejéből:
„Volt a Poldi bácsinak egy roppant érdekes lánya, lehetett úgy 18-20 év között. Formás, egészséges zsidólány volt, szépen citerázott és odaállt rendesen Krúdy asztala mellé s halkan, szordínósan régi avasi nótákat pengetett,ez volt Krúdy igazi világa.”

A vendéglő bezárásával a legenda nem ért véget.
Nincs vagyonom , pénzem ,ingatlanom ékszerem ,vagy bankbetétem. Minden kincsem ez a vendégkönyv, vigyázzatok rá , őrizzétek meg az utókornak ,egy kűzdelmes élet munkája és sok-sok emléke van benne.
Ilyen például a nemrég elhunyt Verő László írása :Szindbád a Mélypincében, vagy Szappanos Gábor novellája: Szindbád az árvizi hajós. Utóbbi mű ez évben egy irodalmi pályázat egyik fődíját nyerte el 128 beérkezett pályázat közül. A legenda tovább él , már csak ez a legendák sorsa .A mi dolgunk ebben annyi , hogy a legendákból a lehető és fellehető legtöbb valós elemet hámozzuk ki és így adjuk tovább utódainknak.
Források:
a./ T.J , Krausz Lipót dédunokájának közlése
b./ Csordás Lajos :Krausz Poldi és a Mélypince legendája
c./ Márai Sándor :Föld, föld
d./ Tabán interaktív atlasz
e./ Szerb Antal :Budapesti útikalauz marslakók számára
f./ Lestyán Sándor Hivatalosan halálra ítélte a főváros a tabáni Mélypincét (1933)
Read more: http://tabananno.blogspot.com/2009/12/legenda-tovabb-el-avagy-egy-tabani.html#ixzz0oca4v8EF