1931 májusának közepén egy derüs holdfényes tavaszi estén , mikor először
terítettek asztalt az eperfa alatt, s a konyha felől borjúporkolt illata lengedezett,
Poldi bácsi szomorúan sóhajtott : Nem sokáig üldögélünk itt barátaim, megjött a papír,éven belül elindul a bontás. Pedig hány híresség fordult meg itt nálam,nevüket se tudnám sorolni annyian voltak.Akkor történt ,nogy az egyik vendég már kissé kapatosan. elrikkantotta magát:Kéne ide egy vendégkönyv, hogy ki-ki beírhassa,milyen jól érezte itt magát a Mélypincében.!-
A társalgás fonala hamar másfelé kanyarodtt,-senki se kedveli a szomorú témákat- de
az öregnek a vendégkönyv valahogy megragadt az agyában.Másnap fel is kereste a papírboltot, kiválastott egy szép, csíkos borítójú füzetet. az első oldalt még aznap este maga írta tele:
Kedves Gyermekeim+
E konyv ,ha majdan nem leszek tübbé , arra emlékeztessen titeket, hogy apátok egysterű kis tabáni "Mélypince " vendéglőjében 1918 óta a Társadalmi és Szellemi élet kiválói között, kik részben törzsvendégek, részben vendégként fordultak meg, és büszkén hirdetem,hogy valamennyi vendég tiszteletét és megbecsülését bírtam.Ezért is ,ha már anyagi javakat nem hagyhatok reátok, ezzel a könyvvel majdan büszkén odaállhattok ember és világ előtt, hogy apátok a Poldi bácsi, anyátuk a Poldi néni mindenkitől szeretve és tisztelve voltak.
Budapest 1931 május 23.-án
Az itt látható bejegyzések tehát az utolsó három év termése, az elején a híresebb vendégek felsorolásával 1918-tól , +-tel jelölve a már elhaltakat.
A borítóra ragasztott címke a Magyar Ipar Alamanchjábol kivágott rovat :
Korcsmárosok:
Krausz Lipói vendéglős, I.Fehérsas utca 4 . "Mély pince vendéglő." Zsámbékon született 1870-ben, 1892 óta önálló. Üzlete Budapest legrégibb üzeme. Alföldi és hegyaljai borokat, Dreher sört , márkás palaczkozott csemege borokat tart. Borait közvetlenül a termelőtől szerzi be.Az üzem 80 személyre van berendezve. Résztvett a világháborúban a román fronton. Mint tizedes szerelt le. Magyar konyhát vezet, melyet felesége Fleischmann Lina személyesen irányít.
A bontás végül is egy év késéssl 1933 október elsején kezdődött meg, a korcsma Pestre
költözött , ahol Poldi bácsi még három éven át tartott nyitva, mielőtt végleg lehüzta volna a rolót.
Az utolsó bejegyzés Szerb Antal tollából bújt elő:
- Ma új életet kezdek-
1935 május 14 Szerb Antal
A vendégkönyv eredetije a Petőfi Irodalmi Múzeum kézirattárában van(T.J közlése)
(kassius)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése